Omnibank CRM wdrożony w Banku Pekao S.A. zdobył drugie miejsce w kategorii „Distribution” konkursu Qorus Reinvention Awards Europe. Rozwiązanie Banku Pekao to pierwszy wśród polskich banków CRM analityczny działający w chmurze publicznej.
Omnibank CRM to system, który w ciągu ułamków sekund reaguje na nowe informacje, prezentując spersonalizowane komunikaty w aplikacji PeoPay oraz serwisie transakcyjnym Pekao24. Przy wsparciu platformy do przetwarzania danych w czasie rzeczywistym, zaawansowanej analityki i rozwiązań chmurowych bank maksymalnie personalizuje informacje do klienta oraz szybko odpowiada na jego zmieniające się oczekiwania.
- Dzięki wdrożeniu Omnibank CRM możemy lepiej zrozumieć klienta, identyfikujemy jego potrzeby i odpowiadamy na nie w czasie rzeczywistym. To właśnie dzięki połączeniu zaawansowanej technologii i ludzkiego podejścia budujemy zaufanie oraz przewagę konkurencyjną – mówi Bartosz Witorzeńć, dyrektor Biura Wiedzy o Kliencie i CRM.
Konkurs Qorus Reinvention Awards Europe pierwszy raz odbył się w 2024 roku, aby zwrócić uwagę na instytucje oraz ludzi, którzy wprowadzają innowacje na dużą skalę, kształtując przyszłość usług finansowych w tym regionie. Tegoroczne nagrody są docenieniem rozwiązań, które wykazują się wyjątkową pomysłowością w zakresie poprawy obsługi klienta, dystrybucji, ESG i doskonałości operacyjnej, a także innowacji.
W bieżącej edycji komisja konkursowa ds. innowacji wybrała najlepsze projekty na podstawie 4 kryteriów: oryginalność, wpływ, uniwersalność oraz jakość prezentacji. Oryginalność rozumiana jako wyjątkowość pomysłu na rynku i jego potencjał. Wpływ definiowany jako zdolność innowacji do generowania długoterminowej przewagi konkurencyjnej. Uniwersalność, czyli potencjał rozwiązania do adaptacji na innych rynkach, a nawet w innych branżach. Jakość prezentacji to sposób przedstawienia pomysłu.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 333 mld zł aktywów. Bank posiada drugą co do wielkości sieć oddziałów w kraju. Należy do liderów bankowości korporacyjnej, a jego klientem jest co druga korporacja w Polsce. Zajmuje pierwszoplanową na rynku pozycję w zarządzaniu aktywami, działalności maklerskiej i private banking. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków w Europie). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat wypłacił akcjonariuszom łącznie blisko 20 mld zł.