Bank Pekao S.A podpisał umowę kredytu konsorcjalnego na kwotę 123 mln euro z Grupą Kapitałową Polskie Promy odpowiedzialną za dostarczenie promów pasażersko-towarowych dla polskich armatorów morskich. Udział Banku Pekao w finansowaniu przekroczył 50 mln euro. Po raz drugi Bank Pekao pełni rolę organizatora finansowania, a także agenta kredytu oraz zabezpieczeń dla projektu rozbudowy polskiej floty promowej na Bałtyku.
Środki z kredytu konsorcjalnego mają być przeznaczone na sfinansowanie budowy promu typu ro-pax przez stocznie wchodzące w skład Grupy Remontowa w Gdańsku. Finansowanie ma umożliwić ukończenie budowy drugiego z serii promów zamówionych na potrzebę realizacji obsługi szlaku transportowego między Polską a Szwecją w obszarze Morza Bałtyckiego.
Finansowanie oparte jest o formułę kredytu dla nabywcy udzielonego na sfinansowanie kontraktu eksportowego zawartego na budowę promu, docelowo z wykorzystaniem instrumentu ubezpieczeniowego w ramach polskiego sytemu wsparcia eksportu.
– Wykorzystanie produktów z obszaru export finance pozwoliło wypracować unikalny schemat finansowania dla sektora gospodarki morskiej, uwzględniający oczekiwania wszystkich stron zaangażowanych w ten projekt – powiedział Piotr Stolarczyk, dyrektor Departamentu Bankowości Międzynarodowej i Finansowania Handlu
– Zamknięcie tego procesu kredytowego to dla nas ogromny sukces i kamień milowy w realizacji programu budowy nowoczesnej floty promowej dla Polski. Dziękuję wszystkim partnerom za zaufanie, profesjonalizm i determinację. Zabezpieczenie finansowania to nie tylko wsparcie inwestycji, ale przede wszystkim gwarancja, że promy dla polskich armatorów powstaną zgodnie z planem – powiedział Paweł Pluto-Prądzyński, prezes Grupy Kapitałowej Polskie Promy.
Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 333 mld zł aktywów. Bank posiada drugą co do wielkości sieć oddziałów w kraju. Należy do liderów bankowości korporacyjnej, a jego klientem jest co druga korporacja w Polsce. Zajmuje pierwszoplanową na rynku pozycję w zarządzaniu aktywami, działalności maklerskiej i private banking. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (Pekao okazało się najbardziej odpornym bankiem, zajmując pierwsze miejsce w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA w 2023 roku wśród 70 banków w Europie). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat wypłacił akcjonariuszom łącznie ponad 20 mld zł.