W poniedziałek, 30 czerwca 2008 r. mija dokładnie 10 lat od pierwszego notowania akcji Banku Pekao SA na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, można uznać ten dzień za jeden z najważniejszych w prawie osiemdziesięcioletniej historii Banku.
Emisja zakończyła się ogromnym sukcesem, pomimo tego, iż w jej trakcie pojawiły się pierwsze symptomy kryzysu rosyjskiego. W ciągu ostatnich 10 lat cena akcji wzrosła o ponad 200% w stosunku do ceny z dnia debiutu, podczas gdy index największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie WIG20, w tym samych okresie wzrósł o 65%. Należy też pamiętać o atrakcyjnej dywidendzie, dodatkowo podnoszącej zwrot z inwestycji w akcje Banku.
W 1998 roku do publicznego obrotu wprowadzono 100% kapitału akcyjnego Banku, z czego w ramach publicznej oferty sprzedano 15% akcji. Akcje oferowane w publicznym obrocie sprzedawane były w cenie 45 zł za jedną akcję, a dla inwestorów indywidualnych 42,8 zł. Wycena akcji oferowanych w ofercie opierała się przede wszystkim na analizie porównawczej wskaźników Cena/zysk oraz Cena/wartość księgowa innych banków notowanych na GPW.
Obecność na GPW zwiększyła otwartość Banku. Ogłaszane plany finansowe, prezentowane wyniki kwartalne stawały się przedmiotem szczegółowych analiz i komentarzy tak analityków, jak i dziennikarzy. Bank był zresztą jedną z pierwszych instytucji na rynku polskim, która wprowadziła zwyczaj kwartalnych konferencji wynikowych dla analityków i inwestorów oraz prasy. W maju 2008 r. taka konferencja odbyła się po raz czterdziesty.
Dzięki obecności na giełdzie mogliśmy zapewnić godziwy zysk swoim inwestorom. Wyniki Banku zaczęły wpływać na dobrobyt jego inwestorów - i tych, inwestujących bezpośrednio, i tych, którzy byli uczestnikami funduszy emerytalnych czy też inwestycyjnych posiadających akcje Banku Pekao SA w portfelu.